- Historia powstania Koła – okres międzywojenny
- Prezes: Stanisław Gollat
- Łowczy: Edward Knoblach
- Sekretarz: Józef Sztobryn
- Skarbnik: Kazimierz Szczerbatko
- Prezesami Koła byli: Stanisław Gollat, Stanisław Hludziński, Feliks Kawiak
- Łowczymi Koła byli: Edward Knoblach, Feliks Kawiak, Zygmunt Żurawski
- Sekretarzem Koła był: Józef Sztobryn
- Skarbnikiem Koła był: Kazimierz Szczerbatko
- Czas wojny i okupacji
- Lata powojenne – reaktywacja działalności Koła
- – osoby chcące polowań muszą być członkami PZŁ
- – zezwolenia a posiadanie broni myśliwskiej udzielane będą członkom PZŁ
- – kandydat na członka PZŁ ma obowiązek złożenia egzaminu z podstawowych wiadomości łowieckich
- – indywidualnie myśliwi nie mają prawa dzierżawienia terenów łowieckich
- – PZŁ jest organizacją społeczną współodpowiedzialną za gospodarkę łowiecką na terenie kraju.
- Prezes – Józef Sztobryn
- V-ce prezes – Franciszek Wójcik
- Łowczy – Franciszek Bilski
- Skarbnik – Stanisław Resztak
- Sekretarz – Edward Godlewski
- Członek Zarządu – Aleksander Drzewiński
- Gospodarz – Kazimierz Szczerbatko.
- – Koło stosować się będzie do statutu PZŁ
- – Koło będzie przestrzegać regulaminu polowań wydanego przez NRŁ
- – wszyscy członkowie należą do PZŁ
- – Koło będzie opłacać składki PZŁ w WRŁ Lublin
- – członkowie Koła będą prenumerować „Łowiec Polski”.
- – Trawniki: 1200 ha pow. lubelski
- – Dys: 2498 ha pow. lubelski
- – Oleśniki: 1507 ha pow. krasnystawski
- – Wieś Łysołaje i Siostrzytów pow. lubelski – 21.01.1949
- – Wieś Wólka Kańska pow. chełmski – 30.01.1949
- – Wieś Biskupice i Jaszczów pow. lubelski – 28.11.1949
- – Oleśniki pow. krasnystawski
- – Lasy Borek, Dąbrowa, Łańcuchów i Siostrzytów pow. lubelski.
- – Wieś Łańcuchów pow. lubelski – 16.01.1951
- – Wieś Wólka Łańcuchowska pow. lubelski – 15.04.1951
- – PGR Łysołaje i PGR Łańcuchów pow. lubelski – 27.11.1951.
- – 183 – powiat chełmski, 5230 ha, polny
- – 142 – powiat lubelski, 7930 ha, polno-leśny
- – 151 – powiat lubelski, 8590 ha, polny
- – 311 – powiat biłgorajski, 4550 ha, polno-leśny.
Kolejowe Koło Łowieckie „JELEŃ” w Lublinie – jako jedno z najstarszych kół łowieckich makroregionu lubelskiego i jedno z pierwszych na ziemiach polskich, jest kontynuatorem pięknych tradycji myśliwskich z okresu międzywojennego. Historia Koła łączy się z działającym przed wojną „Lubelskim Towarzystwem Prawidłowego Myślistwa „JELEŃ”, założonego z inicjatywy pracowników Oddziału Mechanicznego PKO st. Lublin. Dnia 15 grudnia 1926 roku na założycielskim zebraniu przyjęto projekt statutu Koła opracowanego na zwór „Centralnego Związku Polskich Stowarzyszeń Łowieckich” w Warszawie. Opracowano również i przyjęto odznakę – emblemat Koła, na którym widniały dwie skrzyżowane strzelby, w górze wieniec jelenia, a pod spodem róg myśliwski.
Wybrani przedstawiciele – założyciele Koła w osobach: Stanisław Gollat, Edward Knobloch, Jan Pikulski i Władysław Staszewski – dnia 4 stycznia 1927 roku złożyli u notariusza wydziału Hipotecznego Sądu Okręgowego w Lublinie Władysława Modrzewskiego Statut Koła celem uprawomocnienia. Ich też podpisy widnieją pod aktem notarialnym w Sądzie Okręgowym w Lublinie. 24 marca 1927 roku decyzją Wojewody Lubelskiego, Koło zostało zarejestrowane pod pozycją 805 w Księdze Stowarzyszeń i Związków pod nazwą „Lubelskiego Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa ”JELEŃ” w Lublinie” z siedzibą przy Oddziale Mechanicznym PKP w Lublinie. Dzień 24 marca 1927 roku jest oficjalną datą powstania Kolejowego Koła Łowieckiego ”JELEŃ” jak również „Dniem Koła”. W chwili założenia Koło liczyło 22 członków zrzeszających pracowników PKP węzła kolejowego w Lublinie, rzemieślników, urzędników, duchownych i innych zamiłowanych w myślistwie.
Członkami pierwszego Zarządu byli:
W pierwszym okresie Koło wydzierżawiało od sołtysów wsi: Dziesiąta, Dys, Jabłonna, Stryjna, w powiecie lubelskim. Indywidualne prawo odstrzału zwierzyny grubej wykupywano w Lasach Państwowych.
Dnia 9 stycznia 1938 roku pismem L. dz. 92/38 Towarzystwo ”JELEŃ” zwróciło się do Lubelskiej Wojewódzkiej Rady Łowieckiej o przyjęcie w poczet Polskiego Związku, który powstał z Polskiego Związku Stowarzyszeń Łowieckich 24 maja 1936 roku z siedzibą w Warszawie. Pismem Nr 9/38 z dnia 21 stycznia 1938 roku Lubelska Wojewódzka Rada Łowiecka potwierdziła przyjęcie Towarzystwa ”JELEŃ” do Polskiego Związku Łowieckiego. Odtąd Koło realizowało zadania i cele, jakie stawiał przed zrzeszonymi Polski Związek Łowiecki liczący wówczas 12000 członków na 45000 wydanych przez starostwa kart łowieckich. Środki finansowe na działalność hodowlano-łowiecką Towarzystwo czerpało ze składek członkowskich i opłat za odstrzał zwierzyny łownej.
W okresie międzywojennym w latach 1927-1939 funkcje w Zarządzie Koła Pełnili:
W 1939 roku Koło liczyło 49 członków
Wybuch II wojny światwej przerwał na długie lata działalność łowiecko-gospodarczą Koła. Zniszczono większość dokumentów, a nieliczne, które ocalały znajdują się w kronice Koła. Los wojny rozproszył członków Koła po całym świecie. Część z nich z bronią w ręku walczyła z faszystowskim okupantem. W regularnych formacjach wojskowych na froncie wschodnim i zachodnim walczyli: Aleksander Barwiński, Jan Pawluk, Kazimierz Przybylski, Józef Rymczuk, Jerzy Szydsłowski, Wiktor Śmigielski, Tadeusz Żbikowski.
W oddziałach partyzanckich w kraju walczyli: Mieczysław Szczerbatko, Stanisław Sawulski, Józef Rymczuk.
Kolejarze czynni zawodowo: Henryk Barszczewski, Feliks Kawiak, Roman Szczepiński w raz z innymi kolejarzami węzła PKP Lublin prowadzili wielokierunkową walkę sabotażową. Za wykazane bohaterstwo w walce wielu otrzymało wysokie odznaczenia bojowe w tym między innymi „Krzyż Walecznych” – Mieczysław Szczerbatko i Tadeusz Żbikowski, poza tym Tadeusz Żbikowski otrzymał najwyższe odznaczenie bojowe Admiralicji Królestwa Wielkiej Brytanii – „Flagę”.
Po wyzwoleniu części woj. lubelskiego, 16 października 1944 roku w Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie odbyło się spotkanie aktywu myśliwskiego, na którym był Feliks Kawiak – członek przedwojennego Zarządu Towarzystwa ”JELEŃ”. Uchwalono petycję do władz centralnych o wznowienie działalności PZŁ i w sprawie ochrony zwierzyny łownej z uwagi na duże spustoszenie łowisk przez kłusowników. W listopadzie tego roku odbyło się pierwsze posiedzenie komisji organizacyjnej reaktywowania PZŁ. W grudniu 1944 roku ukazuje się w Dz. U. rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Reformy Rolnej, określające terminy polowań na niektóre gatunki zwierząt. 25 stycznia 1945 roku wpisano do rejestru Stowarzyszeń Polski Związek Łowiecki z siedzibą w Warszawie. Dnia 3 listopada 1945 roku zwołano pierwsze po wojnie Walne Zgromadzenie Ogólnokrajowe PZŁ, na którym ustalono następując założenia organizacyjne:
W 1947 roku reaktywuje się „Lubelskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa ”JELEŃ” w Lublinie. Członkami pierwszego po wojnie Zarządu byli:
Towarzystwo liczyło 23 członków. Zarząd został upoważniony do podjęcia kroków o prawne zarejestrowanie „Towarzystwa”. Na wniosek Zarządu dnia 14 września 1948 roku decyzją Wojewody Lubelskiego „Towarzystwo” zostaje wpisane do rejestru Stowarzyszeń pod poz. LSP-s IV D/736/48 w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie pod nazwą „Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa ”JELEŃ” w Lublinie”. We wrześniu 1948 roku Wojewódzka Rada Łowiecka w Lublinie przyjmuje również „Towarzystwo JELEŃ” w poczet członków PZŁ, z następującymi warunkami:
Dla podjęcia działalności gospodarczo-łowieckiej czyniono starania o wydzierżawienie nowych terenów. Dnia 19 grudnia 1948 roku Koło ”JELEŃ” podpisało umowy dzierżawne na grunty gromadzkie:
Razem 5205 ha, co przy aktualnym wówczas stanie 23 myśliwych wynosiło 226 ha na jednego myśliwego. W latach następnych Koło wydzierżawia kolejne tereny:
30 grudnia 1950 roku z Lasów Państwowych Koło wydzierżawia tereny leśne:
W dalszej kolejności grunty orne:
Ogółem w tym czasie powierzchnia dzierżawionych terenów wynosi 21750 ha, Koło liczy 35 członków, a na jednego myśliwego przypada 621 ha. Dnia 18.01.1952 roku Koło przyjmuje w dzierżawę tereny całej gminy Nielisz pow. zamojski o powierzchni 11324 ha, które w 1964 roku decyzją wojewódzkich władz administracyjnych w Lublinie zamieniono na tereny okolic wsi Różańca pow. biłgorajski o powierzchni 4550 ha. W 1954 roku następuje podział kraju na obwody łowieckie. Po podziale Koło Łowieckie ”JELEŃ” dzierżawi następujące obwody: